Čo je cortenová oceľ a prečo je taká populárna?

Čo je corten a ako vznikol

V 30-tych rokoch minulého storočia si výrobcovia uhoľných vagónov v Amerike všimli, že určité zliatiny ocele vytvorili vrstvu hrdze, ktorá namiesto toho, aby korodovala pri vystavení poveternostným vplyvom, oceľ ďalej chránila. Pod značkou Cor-Ten – skratka pre „odolnosť proti korózii, pevnosť v ťahu“ – si táto trvácna oranžovo-hnedá zliatina čoskoro získala obľubu medzi architektmi (možno najznámejším príkladom je ústredie firmy John Deere v štáte Illinois , ktoré navrhol Eero Saarinen). Zliatiny naďalej prechádzali vývojom, aby sa zlepšila ich pevnosť a odolnosť. Časom názov stratil pomlčku a stal sa všeobecným pojmom. Cortenová oceľ je tiež známa ako oceľ odolná voči poveternostným vplyvom alebo zvetraná oceľ.

Ústredie firmy John Deere

Ako získava cortenová oceľ svoju patinu?

Cortenová oceľ je kovová zliatina vytvorená pridaním medi, fosforu, kremíka, niklu a chrómu do železa. Keď je materiál vystavený vzduchu, vytvára ochrannú vrstvu hrdze. Tento prírodný povlak zabraňuje ďalšej korózii a predlžuje životnosť produktu. Pred vystavením živlom jeho matný, tmavosivý povrch môže naznačovať, že bol dodaný nesprávny výrobok, ale časom sa vytvorí patina, ktorá je jedinečná pre každý kus. Vlhkosť, teplo a znečisťujúce látky vo vzduchu prispievajú k tejto prirodzenej palete, zatiaľ čo oxidácia bude rýchlejšia na exponovanejších miestach, ak voda zostane na povrchu, namiesto toho, aby odtekala.

Prečo je cortenová oceľ taká populárna?

Popularitu Cortenu možno pripísať jeho sile, odolnosti, praktickosti a estetickej príťažlivosti. S pevnosťou v ťahu 68-78 KSI v porovnaní s 45-64 KSI pre pozinkovaný oceľový plech je corten schopný odolať väčším silám.

Prirodzene sa vyskytujúca ochranná oxidovaná vrstva chráni corten pred koróziou vo väčšine prostredí. Corten nevyžaduje žiadne natieranie ani neustálu povrchovú úpravu. Ak sa zoxidovaná vrstva poškriabe a odhalí novú oceľ, rýchlo zoxiduje a splynie so zvyškom povrchu. Hlavným dôvodom jeho popularity v krajinnej architektúre je určite surová, prirodzená krása jeho patiny, ktorá sa bez námahy spája s inými prírodnými materiálmi, ako je drevo a kameň, a poskytuje výrazný kontrast k sviežej zeleni listov.